Alsancak'ta İzmir'in En Köklü En Modern Merkezi

1-3 Gün İçerisinde %100 Garantili ve Kalıcı Vajinismus Tedavisi Op. Dr. Kadir Fatih Uçar Farkıyla

İşlemler Öncesi Ücretsiz Ön Görüşmeye Gelebilir Detaylı Bilgi Alabilir Doktorunuza Sorularınızı Sorabilir Merkezimizi Gezebilirsiniz.Bizi 7/24 Çekinmeden Arayabilirsiniz

7/24 Çekinmeden Arayabilirsiniz

Tüm Sorularınız - Merak Ettikleriniz - Randevu Talepleriniz İçin 7/24 Çekinmeden Bizi Arayabilirsiniz

Online Soru Sor

İsterseniz Aşağıdaki Butona Tıklayarak Açılan Formu Doldurabilir Bize Tüm Sorularınızı Online Olarak Sorabilirsiniz

Online Fiyat Sor

İsterseniz Aşağıdaki Butona Tıklayarak Açılan Formu Doldurabilir İşlem Hakkında Fiyat Bilgisini Online Olarak Alabilirsiniz

En Köklü Kadın Doğum Merkezinde % 100 Kalıcı Ve Garantili Op. Dr. Kadir Fatih Uçar Farkıyla

Vajinismus Nedir?

Vücudumuzda çok sayıda kas bulunur. Bulunduğu bölgeye göre farklı özellikleri olan kasların vücuttaki en büyük görevi esnek hareket etmeye imkân sağlamaktır. Aynı şekilde, vajinada da esnemeyi sağlayan kaslar bulunur. Bu kaslar sayesinde cinsel ilişki sırasında yeterince esneme sağlanır ve böylece vajinal penetrasyon gerçekleşebilir.Psikolojik, bazen de fizyolojik nedenlerden dolayı, vajinadaki kasların cinsel ilişki sırasında olması gereken esnekliğe izin vermeyecek şekilde kasılması ve vajinaya girişin engellenmesi durumu vajinismus hastalığı olarak tanımlanır.Bazı kadınlar, ilk cinsellik deneyimi öncesi vücuduyla ve cinsellikle ilgili yanlış düşüncelere kapılabilir. Bu durum, toplumumuzda cinselliğin bastırılmasından ve konuşulması ayıp karşılanan bir durum olarak görülmesinden kaynaklanır. Cinsel eğitim süreçlerinin doğru bir şekilde ilerlediği, çevre baskısının daha az olduğu batı toplumlarında vajinismus daha nadir rastlanan bir hastalıktır. Türk toplumunda ise cinsel ilişkide yaşanan sorunların büyük bir çoğunluğu vajinismustan kaynaklanır. Vajinismus, sık rastlanan ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri; vajinismus türleri ve vajinismus derecelerine göre kişiden kişiye farklılık gösterir. Genel olarak belirtiler:
Cinsel ilişki sırasında, vajinada ilişkiyi neredeyse imkânsız kılacak derecede şiddetli kasılmalar ve spazmların görülmesi,
Cinsel birliktelik için istek duyulmasına rağmen kendini kapatma zorunluluğunun yoğun bir şekilde hissedilmesi,
Cinsel ilişkide bacaklarla vajinayı tamamen kapatma isteği gelmesi,
Tampon ve fitil tipi ilaçların kullanımında da aynı korkunun yaşanması,
Cinsel birliktelik sağlansa bile kasılmalardan dolayı kısmen gerçekleşmesi ve vajinada ağrı, acı veya yanma hissedilmesi,
İlişki sırasında ya da öncesinde yoğun stresten kaynaklı terleme, titreme gibi durumların görülmesi,
Vajinada kuruluk olması,
Jinekolog muayenesinden korku veya rahatsızlık duyulması,
Jinekolog muayenesinde, cinsel ilişkide olduğu gibi vajinada kasılmaların görülmesi gibi istem dışı durumlardan oluşur.
Bu gibi belirtilerin biri veya birkaçı aynı anda sizde varsa vajinismus hastalığından şüphelenebilirsiniz.

Merkezimiz İzmir Alsancak’ta En Köklü En Büyük En Modern Merkezdir.Bizi  7/24 Arayabilir İsterseniz Online Olarak Bilgi Alabilirsiniz

Tüm İşlemler İçin Ücretsiz Ön Görüşme Yapabilir Ve Muayene Olabilirsiniz

Bizi Çekinmeden 7/24 Arayabilirsiniz

Sağlığınız ve Mutluluğunuz Bizim İçin Önemli !

Merkezimiz Son Teknoloji Cihazlarla En Modern Yöntemlerle Hizmet Vermektedir.İzmir’in En Büyük En Köklü Kadın Doğum Merkezidir

Ücretsiz
Görüşme

Bilgi
Gizliliği

En Uygun
Fiyat

En İyi
Yöntem

Ağrısız
Acısız

En Modern
Klinik

30 Yıllık Deneyim
Deneyim

Steril &
Güvenilir

Vajinismus Türleri Nelerdir?


Vajinismus türü, kadında hangi dönemde ortaya çıktığına, belirtilerin cinsel hayatın hangi döneminde görülmeye başladığına göre değişir. Vajinismus her zaman mevcut değildir. Hayatın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Vajinismusun Birincil (primer) vajinismus ve ikincil (sekonder) vajinismus olmak üzere iki vajinismus türü vardır:

Birincil (primer) vajinismus: Birincil (primer) vajinismus, ilk cinsel ilişkide, cinsel birliktelik esnasında ya da jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkabilir.
İkincil (sekonder) vajinismus: İkincil (sekonder) vajinismus, ilk cinsel birliktelik sırasında görülmese de sonraki cinsel birlikteliklerde yıllar sonra bile görülebilen vajinismus türüdür. Yaşanılan travmatik olaylar veya fiziksel değişimler, çiftler arasındaki uyum problemleri ve cinsel sorunlar sekonder vajinismusun ortaya çıkmasına neden olabilir.


Vajinismus Belirtileri Nelerdir?


Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Vajinismusun en belirgin özelliği vajinal kasların istem dışı kasılmasıdır. Vajinismuslu kadın vajina kaslarının kasılmasını yönetemez veya durduramaz. Kasların kasılma sıklığı ve şiddeti her kadında farklıdır. Bu kasılmalar cinsel birlikteliği (penetrasyon) imkansız hale getirir.

Tampon kullanımı veya fitil gibi ilaçların kullanımı sırasında korku yaşanır. Bazı vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik gerçekleşse bile ağrılı cinsel ilişki (disparoni) meydana gelir. Şiddetli kasılmalar vajinada aşırı ağrı, yanma ve acı hissedilmesine neden olur.

Vajinismuslu kadınlarda cinsel birliktelik, jinekolojik muayene öncesinde vücut strese girer ve terleme, titreme nöbetleri görülebilir. Bu gibi belirtilerin biri veya birkaçı aynı anda görülmesi vajinismus hastalığının varlığının habercisi olabilir.

Vajinismus Neden Olur?


Vajinismus için her zaman doğrudan bir neden bulunamaz. Fakat Vajinismusa bazı fiziksel tetikleyiciler ya da duygusal tetikleyicilerin neden olduğu bilinmektedir. Bazı hastalarda her iki tetikleyici de vajinismusun görülmesini kaynak olabilir.

Duygusal tetikleyiciler:

Stres ve kaygı
Travmatik düşük
Kürtaj
Hamilelik korkusu
Jinekolojik muayeneden veya vajinal müdahale gerektiren tıbbi prosedürden kaynaklanan travma
Kendi vücudunu beğenmeme gibi özgüven problemleri
Cinsel performans nedeniyle endişe duymak
Partnerinden çekinmek
Cinsel istismar, taciz veya tecavüz gibi yoğun travmatik olaylar
İlk gece, kızlık zarı Cinsel birliktelik gibi konularla hakkında bilinen yanlışlar
Kadının ilk ilişkide partneri tarafından zorlanması
Anne ve babanın cinsel birlikteliklerine tanık olma
Depresyon,
Anksiyete bozuklukları
Aşırı heyecan


Fiziksel tetikleyiciler:

Vajina kuruluğu
İdrar yolu enfeksiyonları
Kanser
Doğum sırasında oluşan Vajinal yırtıklar
Menopoz
Pelvis ameliyatı
Yetersiz ön sevişme
Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
Endometriozis
Vajina içerisinde perde olması,
Vajinanın kısa olması,
Liken skleroz, egzama ve sedef gibi deri hastalıkları


Vajinismuslu Kadın Hamile Kalabilir mi?


Vajinismuslu kadın, cinsel birlikteliği tam olarak gerçekleşmese bile vajina ağzına bırakılan spermlerde düşük bir ihtimal de olsa hamile kalabilir. Vajinismus kadının hamile kalmasını engellemez. Fakat hamilelik sürecinde yapılması gereken jinekolojik muayeneleri ve doğumu olumsuz etkiler. Anne ve bebeğinin sağlığı için gebelik durumunda vajinismus kontrol altına alınmalıdır.

Vajinismus Tanı ve Tedavisi İçin Hangi Hekime Başvurulur?


Vajinismus, tanısı kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından konulur. 

VAJİNİSMUS TEŞHİSİ NASIL KONULUR?


Vajinismus teşhisi için uzman doktor tıbbi öykü alıp, pelvik muayene yapar. Hastaya, sorunun ilk fark edildiği zaman, sıkılığı, tahmini neyin tetiklediği gibi sorular sorularak hastalığın kaynağı tespit edilmeye çalışılır. Herhangi bir travmatik olay yaşayıp yaşamadığı hastaya sorularak duygusal etkenlerin hastalık üzerindeki olası etkileri teşhis konulmasına yardımcı olur. Ayrıca Doktorunuz, vajinismusa katkıda bulunabilecek altta yatan sağlık koşullarını kontrol etmek için kan testleri önerebilir.

Fiziksel muayene sırasında Vajinismuslu kadınların gergin veya korkulu olmaları yaygındır. Vajinismustan şüphelendiğinde Doktorunuz bir pelvik muayeneyi sizin için olabildiğince konforlu hale getirmeye çalışacaktır. Muayene sırasında kendinizi daha rahat etmek için farklı fiziksel pozisyonlar deneyebilir veya doktorunuzda her adımı size anlatmasını isteyebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?


Kadınlarda görülen Vajinismus tedavi edilebilen bir hastalıktır. Vajinismuslu kadın cinsel birliktelikten kaçınsa ya da cinsel birliktelik esnasında ağrı ve acı hissetse de cinsel isteğinde herhangi bir azalma gözlenmez. Kadın, cinsel yakınlaşmalardan, uyarılmalardan zevk alır ve orgazm olur. Fakat vajinismus tedavi edilmezse zamanla kadının cinselliğe karşı tepkileri değişir ve arzusu azalır. Bu durum kadını etkilediği kadar partnerini de olumsuz etkilemektedir. Vajinismus her ne kadar kadında görülen bir rahatsızlık olsa da bir çift problemi olarak düşünülmesi gerekir.

Birçok ilişkide çiftler hekime başvurmaktan çekinmekte ve tedaviden kaçınmaktadır. Aksine çiftler problemi göz ardı ederek, cinsel birliktelik için farklı denemeler, cinsel ilişkiye zorlama gibi kadında daha büyük travmalara neden olabilecek durumlar içerisinde bulunmaktadır. Bu davranışlar kadının cinsel hayatını etkileyerek tedavi sürecini uzatabileceği gibi erkekte de sertleşme bozuklukları, erken boşlama ve cinsel isteksizlik gibi problemlere yol açabilir.

Vajinismus tedavi edilmeden kendiliğinden geçebilecek bir hastalık değildir. Tedavinin ilk aşamasında hastalığın kabullenilmesi en önemli adımdır. Özellikle tedavi sırasında eşlerin desteği oldukça önem taşımaktadır.

Uzman hekim tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu hastalığın fiziksel veya psikolojik nedenleri belirlenir ve doğru tedavi planı uygulanır.

Vajinismusun nedenleri çok yönlü olabileceğinden kişinin tedavisi hem fiziksel hem de psikolojik faktörlere odaklanmalıdır. Vajinismusun Sebebine bağlı olarak, tedavi farklı alanlardaki uzmanlıkları gerektirebilir. Genel olarak vajinismus tedavisi, kasların otomatik olarak kasılmasını azaltmayı, ağrı ve acı korkusunu ortadan kaldırmayı ve vajinismusa neden olabilecek diğer korkuları gidermeyi amaçlar.

CİNSEL TERAPİ


Vajinismus için bilen en etkili ve kısa sürede geri dönüş sağlayan tedavi seçeneği cinsel terapidir. Cinsel terapi de başarı oranı yüzde yüze yakındır. Tedavinin kaç seans süreceği hastalığın şiddetine ve kişinin tepkilerine göre farklılık gösterebilirler. Cinsel terapi seansları sadece kadın ile olabileceği gibi partnerin de katılımı ile gerçekleştirilebilir. Cinsel terapide uygulanan en etkili metod progresif (ilerleyici) duyarsızlaştırmadır. Bu terapi kadınının kendisini ve bedenini tanımasına yardımcı olarak adım adım cinsel birlikteliğe hazırlar.

EGZERSİZLER


Cinsel terapi tek başına yeterli olmayabilir. Daha etkili ve kalıcı sonuçlar elde etmek için tedavi egzersizler ile desteklenir. Gevşeme aktiviteleri, solunum ve Kegel egzersizleri Kasların gevşemesini sağlayarak vajinismusu önleyebilir.

DARBELİ RADYO FREKANS (PRF)


Darbeli radyo frekans (PRF), tipik olarak sinir ağrısı için kullanılan nispeten yeni bir tedavidir. Sınırlı araştırma, bu terapiyi kullanarak iyileştirme potansiyeli olduğunu göstermiştir.

BOT0KS UYGULAMASI


Günümüzde farklı tedaviler için yararlanılan bot0ks uygulaması gerekli görülen hastalara genel anestezi altında yapılarak vajinadaki kasların istemsiz kasılmaları durdurulabilir.

Vajinismustan korunmak için öneriler:

Aşırı alkolden uzak durun. Alkol cinsel tepki azaltır.
Sigara kullanmayın. Sigara vücudun kan akışını bozarak kasılmalara neden olur.
Fiziksel olarak aktif olun. Düzenli egzersiz, yoga veya meditasyon hem stresinizi azaltır hem de kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur.
Kendinize zaman ayırın. Kendinize vakit ayırarak hem stresle başa çıkabilir hem de ruh halinizi yükselterek kendinizi daha özgüvenli hissedebilirsiniz.
Eğer kendinizde vajinismus rahatsızlığına dair belirti ve bulguları gözlemlemlerseniz sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek alabilirsiniz.

Merkezimiz İzmir Alsancak’ta En Köklü En Büyük En Modern Merkezdir.Bizi  7/24 Arayabilir İsterseniz Online Olarak Bilgi Alabilirsiniz

Tüm İşlemler İçin Ücretsiz Ön Görüşme Yapabilir Ve Muayene Olabilirsiniz

Bizi Çekinmeden 7/24 Arayabilirsiniz

7/24 Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

Aklınıza takılan, merak ettiklerinizi 7 gün 24 saat iletişin numaramızdan veya websitemizde bulunan doktora sor bölümünden online olarak sorabilirsiniz. İşlem için herhangi bir bilginizi vermenize gerek yoktur.Bilgilerinizi paylaşmadan randevu alabilir, sorularınızı sorabilir, işlem olabilirsiniz.

Dilerseniz işlem öncesinde merkezimizi ziyaret edebilir ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME ile merak ettiğiniz tüm soruları doktorumuza sorabilirsiniz.

Durumun hassasiyetini biliyor,bu nedenle süreç boyunca ve sonrasında profesyonel destek veriyoruz

%100 Hasta Memnuniyeti İle Son Teknoloji

30 Yıllık Tecrübe Ve Deneyim

Sağlığınız açısından işlemi yaptıracağınız merkezin steril ve güvenilir olması gerekmektedir. Merkezimizi işlemlerimiz öncesinde ziyaret edebilir nerede yaptıracağınız görebilirsiniz. Merkezimiz İzmir’in en modern ve en büyük merkezidir.Alsancak’ta bulunmaktadır.Tüm semtlerden kolayca ulaşabileceğiniz en merkezi noktadadır.Özel aracınız, Vapur, Metro, İzban, Tramvay, Otobüs gibi ulaşım kanallarından istediğiniz ile bize ulaşabilirsiniz. 

Herhangi bir bilginizi vermeden randevu alabilir , tüm sorularınızı sorabilir , işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.İşlem öncesinde ve sonrasında 0 542 141 33 52 iletişim numaramızdan tüm sorularınızı ya da randevu isteklerinizi bize iletebilirsiniz:

dp_Icon

Tüm Sorularınız & Randevu Talepleriniz İçin 7/24 Hiç Çekinmeden Bizi Arayabilirsiniz

Tüm sorularınızı aşağıdaki formu doldurarak sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplandırılacaktır

Adınız Soyadınız Mail Telefon Mesajınız

İletişim

İsterseniz Wen Sitemiz Üzerinden Online Olarak İsterseniz İletişim Numaralarımızdan Bize 7/24 Ulaşabilirsiniz

En Güvenilir Ve En Modern Teknolojik Köklü Klinik

Op. Dr. Kadir Fatih UÇAR Kadın Hastalıkları - Genital Estetik - Tüp Bebek Uzmanı

Lise: Seyhan Anadolu Lisesi, Adana

Üniversite: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce), İstanbul

Uzmanlık: Sağlık Bakanlığı Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara

Deneyim

• 2000-2007 Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi – İstanbul – Öğrenci

• 2007-2008 MD Anderson Cancer Center – Houston, Texas, USA – Observer

• 2008-2008 Cornell University – New York, USA – Observer

• 2008-2009 New York Medical College – New York, USA – Researcher

• 2009-2013 Sağlık Bakanlığı Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara – Asistan Doktor

• 2013-2015 Gölbaşı Devlet Hastanesi – Ankara – Uzman Doktor (Mecburi Hizmet)

• 2016-2018 Düzce Atatürk Devlet Hastanesi – Düzce – Uzman Doktor

• 2018 Özel Park Tıp Merkezi – İzmir – Uzman Doktor

• 2019-2021 Özel Ege Yaşam Hastanesi – İzmir – Uzman Doktor

 

Yabancı Dil Bilgisi:

• İngilizce

 

Üye Olduğu Dernekler

• Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği

• İzmir Tabip Odası

Sizden Gelenler